Inspektorzy Vivy! z wizytą w łódzkich sklepach zoologicznych – odcinek 1.

W sobotę 19 maja jako inspektorzy ds. ochrony zwierząt przeprowadziliśmy kontrolę łódzkich sklepów zoologicznych. Pełni obaw o ten nieco zaniedbany obszar praw zwierząt uzbroiliśmy się w pomoc lekarza weterynarii i sprzęt pozwalający na odebranie zwierząt których życie i zdrowie jest zagrożone. Na szczęście stan zwierzaków w łódzkich sklepach w ogromnej większości był dla nas miłym zaskoczeniem.

W sobotę odwiedziliśmy 9 sklepów. We wszystkich zastaliśmy tylko kilka chorych zwierząt (gryzoni), które jednak były otoczone opieka weterynaryjną. Najczęściej nasze zastrzeżenia dotyczyły braku miejsca schronienia dla gryzoni w klatkach, zbyt dużej ilości zwierzaków w jednej klatce, braku jakichkolwiek „atrakcji” w klatce umożliwiających zwierzętom zaspokajanie potrzeb gatunkowych oraz niedostatecznej ochrony przed warunkami zewnętrznymi (np. słońce lub zbyt swobodny dostęp ze strony klientów).

Większość pracowników sklepów zoologicznych przyjęła nasze zastrzeżenia i obiecała poprawę przed następnymi inspekcjami. W stosunku do osób, które uważają się za stojące ponad prawem będziemy prowadzić dalsze działania.

Pomimo iż, sytuacja w łódzkich sklepach zoologicznych nie wygląda źle to przypominamy wszystkim chętnym iż praktycznie każdy gatunek zwierzaka można adoptować za pośrednictwem organizacji im pomagających. Uważamy że zwierzę żadnego gatunku nie powinno być towarem, w szczególności gdy tysiące z nich czekają na adopcje. Dlatego tez zachęcamy do zakupów w sklepach nie prowadzących sprzedaży zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.