Łódzki kurator oświaty nie chce reklam cyrków w szkołach

Łódzki kurator oświaty wydał komunikat z prośbą o nieułatwianie akwizycji cyrkom wykorzystującym zwierzęta, na terenie placówek edukacyjnych w województwie łódzkim. To mały, ale znaczący krok w kierunku cyrku bez zwierząt w Polsce.

 

Wielokrotnie napływały do nas skargi na obecnośc „biletów” do cyrku w łódzkich szkołach. Zaniepokojeni rodzice nie chcieli, aby ich dzieci były poddawane takiej reklamie. Teoretycznie wszelka akwizycja na terenie placówek edukacyjnych jest zakazana. Tym niemniej z naszych informacji wynikało, że nie tylko w mniejszych miastach, ale także w Łodzi było to nadal zjawisko masowe.

Postanowiliśmy zareagować formalnie i w październiku br. wysłalismy do łodzkiego Kuratora Oświaty pismo z prośbą o interwencję. Podobne inicjatywy podjęła chociażby szczecińska „Basta”. 10 grudnia br. ku naszej satysfakcji na stronie kratorium pojawił się następujący komunikat:

Szanowni Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli

Wychodząc naprzeciw prośbie Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt – proszę nie ułatwiać pracy osobom rozprowadzającym wśród dzieci i uczniów bilety do cyrków, w których występują zwierzęta. Szkoły i przedszkola nie powinny być miejscem reklamy i akwizycji firm, zwłaszcza wtedy, gdy prowadzona przez nie działalność budzi w społeczeństwie tak silne kontrowersje i może się wiązać z niehumanitarnym traktowaniem zwierząt.
Jan Kamiński, Łódzki Kurator Oświaty

Dziękujemy Kuratorowi za zajęcie się sprawą i mamy nadzieję, że poruszy ona sumienia dyrektorów szkoł, którzy do tej pory problemu nie dostrzegali.

Jednocześnie apelujemy o zgłaszanie naruszeń zalecenia zarówno do nas na maila lodz@viva.org.pl oraz do łódzkiego kuratorium oświaty: http://www.kuratorium.lodz.pl/page/index.php?str=14

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.